FOTÍME DOMA - MALÉ DĚTI (na světlém pozadí)

Vítám Vás u prvního návodu, jak fotit to, co Vás zajímá - začínáme vděčným tématem - focením malých dětí u Vás doma (kde to dobře znají a cítí se bezpečně) bez jakýchkoli profesionálních pomůcek (žádná světla ani koupená fotopozadí).

Co v tomto průvodci najdete? - jednoduchý postup, jak:

  1. vybrat místo a čas pro focení
  2. připravit si čisté pozadí
  3. nastavit si váš foťák - za 5 sekund 🙂
  4. jak fotit
  5. originální fotky bez úprav
  6. fotky po úpravě (a tipy co doupravit v postprodukci)
  7. shrnutí - co si zapamatovat 🙂

Pojďme na to!

JAKÉ MÍSTO A KDY FOTIT

Nehledejte žádné složitosti - potřebujete prostor na podlaze (spíše světlejší, bez výrazných vzorů) cca 3x2 metry někde před (nebo pod) velkým přirozeným zdrojem světla - což bývá nejčastěji okno nebo ještě lépe velké balkonové dveře - hodně přirozeného světla je vždy tou nejlepší možností. Z toho vyplývá i čas focení - foťte přes den, kdy je světlo! (k vám domů se ho zase tolik nedostane, tak čím více světla je venku, tím lépe). 

Prostor, kde budete fotit, může vypadat třeba takto:

... takže si lehnete k oknu, dítě je před Vámi a zmáčknete spoušť - jenomže pozadí nemusí vypadat úplně nejlépe (viz obrázek) - prostě, co u Vás v obýváku stojí a chodí, to bude vidět ... nohy v pozadí patří našemu staršímu synovi, který se přišel podívat na focení, taky tam je kuchyně, hračky .... je tam toho prostě hodně!

Dobrá fotka je ale většinou jednoduchá, viďte? (Jak na dobrou fotku? - řekněte si vždy, co fotíte! V mém případě jsem chtěl fotit syna a jednoduché pozadí, to je všechno). Čeká nás tedy menší úprava pozadí 🙂 

 

VYTVOŘTE SI JEDNODUCHÉ A ČISTÉ POZADÍ

Řešení v mém případě bylo jednoduché - pamatujete si na ten malý bílý odkládací stolek se žlutými tulipány z prvního obrázku?

Sklidil jsem kytku, stolek postavil na podlahu .... a bílé pozadí bylo na světě! (pokud nemáte podobný stolek, úplně stejně poslouží cokoli jednobarevného bez výrazných vzorů a v tomto případě i světlého, nebojte se experimentovat s čímkoli - deskou, prostěradlem, dekou).

JAK SI NASTAVIT FOŤÁK?

Tady taky nahledejte nic složitého (fotografování má bý jednoduché, ne?) ... já jsem měl v tomhle případě: prioritu clony (Nikon A, Canon Av) s kompenzací + 1 a 2/3 (to už znáte - fotíte na světlém pozadí, takže na nulu jsou fotky spíše tmavší). Kompenzaci si odzkoušejte metodou pokus / omyl .... začal jsem na +1, potom jsem ještě dvě třetiny přidal, hlídal jsem si jenom, abych na fotce neměl žádné přepaly (ani na pozadí).

Venku bylo zataženo, světlo nic moc - ale bylo pořád stejné .... takže jsem mohl fotit klidně na manuál, ale dal jsem si prioritu clony a jenom jsem si hlídal čas - chtěl jsem alespoň 1/125 sec, nakonec jsem fotil na nastavení:

clona 2,8f - ISO 500 - čas 1/160sec ...... a taky clona 5,6 - ISO 2000 - čas 1/160sec

(tu clonu 5,6 jsem tam dal proto, aby jste viděli, že fotit můžete klidně i se setovými objektivy, které 2,8 nemají a nic moc se nestane - pozadí je čistě bílé, to bude vypadat hezky v obou případech).

Pozn: jak si \"hlídat čas\" .... jednoduše, postup znáte: 1) začnete nastavením ISO (podle světla), 2) potom clonou (fotíme portrét na čistém pozadí, takže clona co nejmenší) a 3) čas, který Vám vyjde, aby jste měli fotku, která se vám bude expozičně líbit (v tomto případě by měla být spíš světlejší) si ZKONTROLUJETE ... když čas vyjde delší, než potřebujete (děti jsou v pohybu :), tak (v tomto případě) zvyšujete ISO.

Zoom jsem držel na 70mm (když mohu, tak portréty na čistém pozadí fotím na 70 - 100mm, ale potřebuji potom samozřejmě větší vzdálenost od fotografovaného subjektu ... promiň Kristiánku, ale jsi subjekt :). Když máte naopak hezké prostředí, obvykle někde venku, nebojte se fotit hodně nablízko a používat širší ohniska 24 - 35mm a do kompozice tak využít i prostředí).

 

JAK FOTIT?

Fotíte potom zhruba takhle - vleže (stejná výška jako dítě) nebo max. v kleku (lehce z nadhledu). Foťte z co nejkratší vzdálenosti a držte si zoom alespoň 35 mm (pozn. čím větší zoom, tím budete fotit z větší vzdálenosti, ale zase budete potřebovat menší pozadí, ale o tom někdy jindy).

ORIGINÁLNÍ neupravené FOTKY:

UPRAVENÉ FOTKY

Fotky po lehkých úpravách (vyvážení bílé, expozice, doostření, lehká retuš pleti a vinětace .. cca 1 minuta na každou fotku) + v kopii po převodu do černobílé potom vypadají takhle: 

SHRNUTÍ - JAK FOTIT MALÉ DĚTI U VÁS DOMA (na světlém pozadí):

  1. hledejte místo, kde je hodně přirozeného světla
  2. připravte si čisté pozadí (většinou bude vyhovovat cokoli jednobarevného bez výrazných vzorů)
  3. foťte na prioritu clony s kompenzací do plusu (v případě světlého pozadí) nebo na manuál .. udělejte si testovací fotky!, zoom držte nad 35mm (jinak se Vám na fotku nemusí vejít pozadí)
  4. foťte z výšky očí (nebo lehce nad) - u malých dětí se tedy lehněte na zem 

Co myslíte - stojí to za to?

Fotil jsem celkem 12 minut (i s přípravou a úklidem do původního stavu), malý Kristian (6 měsíců) mi pózoval celkem sedm minut - z toho pět minut lezl směrem ke mě a já ho zaháněl zpátky 🙂 a máme do fotoalba fotky, které pro nás mají svoji hodnotu.

Nic speciálního jsem k tomu nepotřeboval a s nastavením foťáku si také budete vědět rady - tak směle do toho!

Budu opravdu rád za Vaše připomínky a zkušenosti - prosím přidejte komentář (nebo mi napište).

 

Mějte se krásně a dělejte to co Vás baví 🙂

Marcel Kotyk

FOTOjinak

  1. Pavla Šanderová napsal:

    Velmi dobře popsáno. A co se zvědavou vnučkou, které jsou necelé dva roky a nepostojí. Než něco nastavíte, ať v manuálu či v prioritě clony, tak je fuč. Nejčastěji u mě a chce ukazovat, jestli je to dobré :-).

    Děkuji. Jste super.

    • Marcel K napsal:

      Děkuji Pavlo, vnučku nejlépe něčím (nebo někým) na chvíli zaujmout … na focení máte u malých dětí vždy tak 10 – 15 sekund, potom někam odběhnou 🙂 Je to normální, fotí se vždy na několikrát, hlavní je klid a nestresovat se, děti to hned poznají a jsou o to neklidnější. S nastavením foťáku se to má tak, že to nastavíte jednou a potom už jenom fotíte, takže rychlost odbíhání vnučky Vám už nevadí 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *