FOTÍME MALÉ DĚTI - DOMA
(na světlém pozadí)
Pojďte s námi fotit s radostí a bez obav! Prozradíme Vám, co jsme se naučili za roky praxe a ukážeme Vám skutečně praktické postupy, jak fotit.
Názorně se dozvíte všechno, co budete potřebovat - výsledkem nemají být \"profesionální\" fotky (ty jsou hodně o vybavení a úpravách), ale postup focení, který určitě zvládnete a přinese Vám hezké fotky.
Protože asi nejčastějším dotazem z našich kurzů fotografování je \"jak nafotit malé děti doma\", první téma je jasné.
Ukážeme Vám, jak fotit jednoduše (bez drahého vybavení)
a krok za krokem Vás provedeme celým focením:
JAKÉ MÍSTO A KDY FOTIT
Nečekejte nic složitého - potřebujete prostor na podlaze (spíše světlejší, bez výrazných vzorů) cca 3x2 metry někde před (nebo pod) velkým přirozeným zdrojem světla - což bývá nejčastěji okno nebo ještě lépe velké balkonové dveře - hodně přirozeného světla je vždy tou nejlepší možností. Z toho vyplývá i čas focení - foťte přes den, kdy je světlo! (čím více světla je venku, tím lépe - nefoťte ale nikdy v přímém slunečním světle!).
Prostor, kde budete fotit, může vypadat třeba takto:
... takže si lehnete k oknu, dítě je před Vámi a zmáčknete spoušť - jenomže pozadí nemusí vypadat úplně nejlépe (viz obrázek) - prostě, co u Vás v obýváku stojí a chodí, to bude vidět ... nohy v pozadí patří našemu staršímu synovi, který se přišel podívat na focení, taky tam je kuchyně, hračky .... je tam toho prostě hodně!
Dobrá fotka je ale většinou jednoduchá, viďte? (Jak na dobrou fotku? - řekněte si vždy, co fotíte! V mém případě jsem chtěl fotit syna a jednoduché pozadí, to je všechno). Čeká nás tedy menší úprava pozadí 🙂
VYTVOŘTE SI JEDNODUCHÉ A ČISTÉ POZADÍ
Řešení v mém případě bylo jednoduché - pamatujete si na ten malý bílý odkládací stolek se žlutými tulipány z prvního obrázku?
Sklidil jsem kytku, stolek postavil na podlahu .... a bílé pozadí bylo na světě! (pokud nemáte podobný stolek, úplně stejně poslouží cokoli jednobarevného bez výrazných vzorů a v tomto případě i světlého, nebojte se experimentovat s čímkoli - deskou, prostěradlem, dekou).
JAK SI NASTAVIT FOŤÁK?
Ničeho se nebojte (fotografování má být jednoduché, ne?), takže pořadí, jak nastavit foťák, by podle Vaší zkušenosti mělo být:
- nechci nic řešit - dejte režim Automat (to ale doporučuju jako úplně poslední možnost, i když je první ...)
- minimální varianta - nastavím si režim Portrét - foťák se bude snažit nastavit nízkou clonu a držet rychlejší čas + ostřit na postavu (to všechno je dobře) ... zkuste dát tohle a zbytek textu v téhle kapitole přeskočte, ale nezapomeňte si zkontrolovat první fotky, jestli nejsou rozmazané (zkontrolujte si zvětšený náhled na displeji foťáku) a v klidu foťte.
- pro odvážnější - nastavte režim Priorita clony (označení Nikon A, Canon Av) - budete mít pod kontrolou hloubku ostrosti a sami si budete hlídat čas (trochu náročnější ... já jsem ho v tomhle případě použil: priorita clony s kompenzací + 1 a 2/3 ( fotíte na světlém pozadí, takže na nulu jsou fotky spíše tmavší - na kurzu probíráme podrobně). Kompenzaci si odzkoušejte metodou pokus / omyl .... začal jsem na +1, potom jsem ještě dvě třetiny přidal, hlídal jsem si jenom, abych na fotce neměl žádné přepaly (ani na pozadí).
- pro zkušené - dejte režim Manuál (M) - není nejsložitější, i když je poslední v pořadí, ale teď ho přeskočíme. Stačit bude, když si řekneme, že když je stále stejné světlo (venku je např. zataženo), je to nejlepší možnost.
pozn. ukázka mého nastavení
Zoom objektivu jsem držel na 70mm (když mohu, tak portréty na čistém pozadí fotím na 70 - 100mm, ale potřebuji potom samozřejmě větší vzdálenost od fotografovaného subjektu ... promiň Kristiánku, ale jsi subjekt :). Když máte naopak hezké prostředí, obvykle někde venku, nebojte se fotit hodně nablízko a používat širší ohniska 24 - 35mm a do kompozice tak využít i prostředí).
OBÁVÁTE SE, ŽE TO NEZVLÁDNETE? - TOHLE BY VÁS MĚLO UKLIDNIT! Co se týká nastavení, prostě zkuste výše uvedené v pořadí od shora dolů a hlavně si zkontrolujte na vyfocených snímcích čas (aby jste nefotili třeba na 1/50sec a potom se divili, že nemáte ostré snímky - potřebujete alespoň 1/125sec, vysvětlení proč). Věnujte nastavování foťáku v klidu třeba jednu až dvě minuty a zkuste si odfotit pár fotek - jakmile bude první fotka dobrá (zkontrolujte si zvětšený náhled na displeji foťáku), už jenom foťte jako o závod 🙂
ORIGINÁLNÍ neupravené FOTKY:
UPRAVENÉ FOTKY
Fotky po lehkých úpravách (vyvážení bílé, expozice, doostření, lehká retuš pleti a vinětace .. cca 1 minuta na každou fotku):
SHRNUTÍ - JAK FOTIT MALÉ DĚTI U VÁS DOMA (na světlém pozadí):
- hledejte místo, kde je hodně přirozeného světla (nemusí to být zrovna u vás v obýváku, dívejte se kolem sebe - fotit můžete doma u kamarádky, v dětském koutku ... možností může být hodně)
- připravte si čisté pozadí (většinou bude vyhovovat cokoli jednobarevného bez výrazných vzorů)
- foťte na režim Portrét nebo prioritu clony s kompenzací do plusu (v případě světlého pozadí), zkušení z vás na manuál .. udělejte si testovací fotky!, zoom držte nad 35mm (jinak se Vám na fotku nemusí vejít pozadí, pokud nemá zrovna 2x2 metry)
- foťte z výšky očí (nebo lehce nad) - u malých dětí se tedy lehněte na zem
Co myslíte - stojí to za to?
Fotil jsem celkem 12 minut (i s přípravou a úklidem do původního stavu), malý Kristian (6 měsíců) mi pózoval celkem sedm minut - z toho pět minut lezl směrem ke mě a já ho zaháněl zpátky 🙂 a máme do fotoalba fotky, které pro nás mají svoji hodnotu. Nic speciálního jsem k tomu nepotřeboval a s nastavením foťáku si také myslím budete vědět rady - tak směle do toho!
Na závěr na Vás mám prosbu - budu opravdu rád za komentáře s vašimi zkušenostmi, případně také s tématy, která by Vás nejvíc zajímala v dalších článcích.
Mějte se krásně a dělejte to co Vás baví 🙂
Marcel Kotyk,
autor a lektor kurzu Fotografujeme bez obav