Vybíráme externí blesk – co je důležité?

12.1. 20193 Komentáře

Hodně dotazů přichází na výběr externího blesku – jaký koupit a na co si dát pozor. Tady máte souhrn, vezmu to postupně:

  1. blesk musí odpovídat značce vašeho foťáku (tedy třeba Canon nebude fungovat na Nikonu, i značky typu Youngnuo jsou vždy pro Canon/Nikon … ).
  2. výkon blesku není tak důležitý – cokoli nad 380 je OK (to číslo je tzv. směrné číslo blesku a udává výkon, je vždycky uváděné v označení blesku, třeba Canon EX380II). Na plný výkon skoro nikdy fotit nebudete (já fotím na 1/1 jedině, když mám venku externí blesk v softboxu).
  3. E-TTL mají dneska všechny blesky – to si jenom zkontrolujte, pokud by jste kupovali něco staršího. (E-TTL, u Nikonu iTTL znamená, že blesk si dokáže výkon nastavit sám a většinou dobře. Když ho používám v reportáži (= rychle se mi mění scéna, světlo i prostředí, fotím vždycky na E-TTL, pokud tam jsou blízko lidi, většinou používám kompenzaci blesku na -2/3, jinak mají moc světlou pleť a ztrácím barvu a detaily na pleti ).
  4. Není důležité mít značkový blesk – ono je hezké mít Canon nebo Nicon, ale řekl bych, že jsou zbytečně drahé a pokud nefotím profesionálně, tak je nepotřebuju. Kupte klidně i jiné značky – pokud mají českou distribuci, záruku a servis. Blesky Pixel a Youngnuo jsou úplně v pohodě a dostanete se s nima na poloviční (někdyi třetinou) cenu.
  5. blesk musí mít HSS (!) – tohle bych rád zdůraznil. Když už kupujete za nemalé peníze externí blesk, tak chtějte tuhle funkci.
    Další odstavce klidně přeskočte, ale jedno si pamatujte – když budete fotit v létě na rychlé časy, vždycky si blesk přepněte na HSS (foťák se Vám nezasekne někde kolem času 1/200sec, ale bude fotit i na rychlejší časy).Tak – a jenom pro odvážné 🙂 …. HSS znamená, že budete moct fotit i na rychlejší časy než je tzv. synchronizační čas závěrky vašeho foťáku. Což zní složitě, ale znamená to jednoduše nejdelší čas, kdy je čip při exponování (focení) CELÝ „otevřený“ (= první lamela spadla a druhá ještě nevyjela). Když je čip celý „otevřený“, tak stačí, když blesk jednou bleskne a nasvítí tím celou fotku. To se děje do časů 1/160 – 1/250 sec. Takhle funguje vestavěný blesk ve foťáku a funfuje proto jenom do těhle časů, na rychlejší čas se s ním nedá fotit.A když nebudete mít externí blesk s HSS, tak bude podobně omezený i on, a to nechtějte!A k čemu potřebujete fotit na rychlejší časy, než je třeba 1/160 sec? Třeba v létě, když blesk používáte na prosvětlení stínů při focení lidí … na nízké clony budete i při ISO 100 potřebovat časy o dost rychlejší, než těch 1/160sec. A tam si blesk přepnete na HSS a můžete fotit klidně na 1/2000 sec.Blesk to dělá tak, že jak přes čip přejíždí ta „škvírka“ z lamel, tak on se místo jednoho velkého záblesku rozbliká a postupně nasvěcuje celý záběr. Sice tím blikáním ztrácí výkon, ale je to věc k nezaplacení.

SHRNUTÍ: kupte si blesk, který odpovídá značce vašeho foťáku, originál to být nemusí (ale chtějte českou záruku a servis), max. výkon alespoň 380 (nebo vyšší číslo), s E-TTL a HSS.

Komentáře
  1. Veronika napsal:

    Dobrý den, všude projiždím blesky a zatím jsem nenarazila na slovíčko HSS. Můžete mi poradit? Potřebovala bych za dobré peníze 🙂 sehnat blesk na nikon a nějak se mi to nedaří. Věděl byste konkretně jaký? Děkuji!

  2. Marcel napsal:

    Dobrý den, Veroniko,

    HSS je zkratka pro „vysokorychlostní synchronizaci“, má ji např. tenhle blesk:
    https://www.4studio.cz/externi-speedlite-blesk-godox-tt685n-pro-nikon-ttl-hss

    Marcel

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.